+48 605 090 817
·
[email protected]
·
Pon - Pt 09:00-17:00

Banki nie mogą żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału – opinia rzecznika TSUE

W dniu 16 lutego 2023 r. została opublikowana opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która jest jednoznacznie korzystna dla frankowiczów. Zdaniem rzecznika TSUE w przypadku unieważnienia umowy kredytu bankom nie przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Opinia rzecznika generalnego TSUE nie ma w prawdzie charakteru wiążacego ani dla TSUE, ani dla sądów krajowych. Zasadą jednak jest, że poglądy przedstawione w opinii rzecznika TSUE przyjmowane są przez TSUE jako własne wnioski, co później znajduje odzwierciedlenie w wyrokach europejskiego sądu.

Wnioski opinii idą jeszcze dlaej niż tylko stwierdzenie, że bankom nie przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału udzielonego kredytu. Zdaniem rzecznika sytuacja jest odwrotna i to konsumentom (kredytobiorcom) przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z icha kapitału, który był bezumownie wykorzystywany przez bank.

Opinia rzecznika generalnego TSUE stanowi kolejny krok w stronę rozstrzygnięcia jednego z podstawowych spornych zaganień dotyczących kredytów frankowych. Na ostateczne przesądzenie tej kwestii będziemy musieli jeszcze poczekać do chwili wyroku TSUE, który udzieli odpowiedzi na pytania zadane przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy. Widoki na korzystne rozstrzygnięcie są jednak więcej niż obiecujące.

Aktualizacja: TSUE w wyroku z 15.06.2023 r. (C-520/21) stwierdził, że bankom nie należy się żadna rekonpensata w związku ze stwierdzeniem nieważności umowy. Więcej na temat wyroku możecie przeczytać tutaj.

Kancelaria Migała we Wrocławiu specjalizuje się w pomocy frankowiczom. Więcej na temat spraw frankowych możecie przeczytać tutaj, a także w innych wpisach na blogu. Bezpłatnie przeanalizuję Waszą umowę kredytu. Następnie indywidualnie ustalimy dogodne warunki współpracy i rozpoczniemy dochodzenie Waszych roszczeń na drodze sądowej. Zapraszam do kontaktu.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Powierz swoją sprawę profesjonaliście. Pomogę Ci rozwiązać Twoje problemy prawne. Skontaktuj się za pośrednictwem formularza lub zadzwoń.

Zadzwoń:

+48 605 090 817

[email protected] Pon – Pt 09:00-17:00

Ostatnie publikacje

Ugoda z bankiem w sprawie frankowej – czy to się opłaca? 
3 listopada 2023
Prawo zatrzymania w sporach frankowych
2 listopada 2023
Waloryzacja kapitału kredytu – czy frankowicze mogą mieć powody do obaw?
31 października 2023