+48 605 090 817
·
[email protected]
·
Pon - Pt 09:00-17:00

Prawo zatrzymania w sprawach frankowych – uchwała III CZP 31/23 – bezzasadność zarzutu zatrzymania w przypadku możliwości potrącenia wierzytelności

Banki w sprawach frankowych często podnosiły zarzut zatrzymania w celu utrudnienia rozliczenia pomiędzy stronami umowy po prawomocnym zakończeniu procesu. Jednocześnie branki nie decydowały się na podnoszenie dalej idącego zarzutu jakim jest zarzut potrącenia wzajemnych wierzytelności. Taktyka procesowa banku obliczona była na utrzymanie w mocy umowy kredytu i odłożenie w czasie ewentualnego rozliczenia. Zarzut potrącenia chociaż logiczny i wskazany w tego rodzaju sprawach, nie był stosowany przez banki z uwagi na wynikające z niego dorozumiane uznanie wierzytelności kredytobiorcy.

Przypomnę, że istotą zarzuty zatrzymania jest możliwość powstrzymania się ze spełnieniem świadczenia wzajemnego do czasu zaproponowania spełnienia świadczenia przez drugą stronę umowy. Uwzględnienie zarzutu zatrzymania w wyroku skutkowało zatem przyznaniem banku prawa do wstrzymania się ze zwrotem zasądzonego świadczenia na rzecz kredytobiorcy do czasu, gdy kredytobiorca sam nie przedstawił swojego świadczenia do spełnienia (zwrotu kapitału kredytu).

W dniu 19 czerwca 2024 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów wydał uchwałę w sprawie III CZP 31/23. W przywołanej uchwale Sąd Najwyższy wskazał, że: „Prawo zatrzymania nie przysługuje stronie, która może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony”. Zgodnie z treścią podjętej uchwały strona nie może skutecznie podnosić zarzutu zatrzymania w sytuacji, gdy może podnieść zarzut potrącenia. Należy zgodzić się ze stanowiskiem Sądu Najwyższego. Strona mająca dalej idące uprawnienie powinna z niego skorzystać, a nie podnosić zarzuty, które są dla niej wygodne. Sąd Najwyższy zatem ponownie stanął po stronie frankowiczów.

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego spornej w orzecznictwie kwestii jest ze wszech miar przydatne dla praktyki prowadzenia sporów frankowych. Uchwała Sądu Najwyższego powinna mieć bezpośrednie przełożenie na treść wyroków, a także pośrednio powinna zniechęcić banki do podnoszenia zarzutów nie mogących wywołać skutków procesowych i prawnych. Sama uchwała wpisuje się w profrankową wykładnię prawa w sprawach frankowych.

Kancelaria Migała we Wrocławiu specjalizuje się w pomocy frankowiczom. Więcej na temat spraw frankowych możecie przeczytać tutaj, a także w innych wpisach na blogu. Bezpłatnie przeanalizuję Waszą umowę kredytu. Następnie indywidualnie ustalimy dogodne warunki współpracy i rozpocznę dochodzenie Waszych roszczeń na drodze sądowej. Zapraszam do kontaktu.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Powierz swoją sprawę profesjonaliście. Pomogę Ci rozwiązać Twoje problemy prawne. Skontaktuj się za pośrednictwem formularza lub zadzwoń.

Zadzwoń:

+48 605 090 817

[email protected] Pon – Pt 09:00-17:00

Ostatnie publikacje

Zasiedzenie nieruchomości po nieformalnej sprzedaży lub podziale działek
16 grudnia 2024
Zasiedzenie nieruchomości przez spadkobierców
6 grudnia 2024
Wynajem mieszkania a kredyt frankowy – wyrok TSUE z 24.10.2024 r. – Kredytobiorca wynajmujący mieszkanie ma status konsumenta
30 października 2024