+48 605 090 817
·
[email protected]
·
Pon - Pt 09:00-17:00

Ostatnie dni na złożenie przez przedsiębiorców wniosku o wykup gruntu z użytkowania wieczystego

Jeszcze tylko do końca sierpnia 2024 r. przedsiębiorcy mogą składać wnioski o sprzedaż nieruchomości będących przedmiotem użytkowania wieczystego. Ustawodawca nie wprowadził żadnych zmian do terminu obowiązywania tzw. przepisów periodycznych o wykupie nieruchomości z użytkowania wieczystego. W konsekwencji przedsiębiorcom będącym użytkownikami wieczystymi pozostało niewiele czasu na wykup nieruchomości na uproszczonych zasadach.

Żądanie wykupu gruntu na podstawie przepisów periodycznych

Przypomnę, że tzw. przepisy periodyczne wprowadzone do ustawy o gospodarce nieruchomościami (art. 198 g – 198 l ustawy) umożliwiają użytkownikom wieczystym nieruchomości stanowiących własność komunalną lub Skarbu Państwa na zgłaszanie żądania wykupu nieruchomości na własność. Podkreślić należy, że po spełnieniu przesłanek ustawowych dotychczasowy właściciel nieruchomości (np. gmina) nie może odmówić sprzedaży nieruchomości.

Przesłanki ustawowe dla wykupu gruntu z użytkowania wieczystego

Przedsiębiorca może skutecznie zgłosić żądanie wykupu nieruchomości po spełnieniu następujących warunków:

  • nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste do dnia 31 grudnia 1997 r.;
  • użytkownik wieczysty wykonał zobowiązanie określone w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste;
  • nieruchomość nie jest położona na terenie portów i przystani morskich;
  • nieruchomość nie jest wykorzystywany na prowadzenie rodzinnego ogrodu działkowego;
  • nieruchomość stanowi grunt zabudowany.

Ponadto wykluczone jest złożenie wniosku o wykup nieruchomości w sytuacji, gdy toczy się postępowanie o rozwiązanie umowy o użytkowanie wieczyste.

Cena gruntu przy wykupie z użytkowania wieczystego

Tym co może zniechęcać przedsiębiorców do wykupu nieruchomości z użytkowania wieczystego jest cena. Dla przedsiębiorców nie uregulowano bonifikat przy sprzedaży nieruchomości, tak jak ma to miejsce w odniesieniu do osób fizycznych wykupujących nieruchomości na cele niekomercyjne (np. mieszkaniowe). Przedsiębiorca może jednak starać się o przyznanie pomocy publicznej, tj. pomocy de minimis. Pomoc ta jednak ma swoje ograniczenia wynikające z prawa Unii Europejskiej, a to m.in. przewidziane są limity kwotowe w określonych przedziałach czasowych.

Cena sprzedaży nieruchomości może zostać zapłacona jednorazowo lub w trybie ratalnym. Zapłata ceny w ratach będzie wiązać się z obowiązkiem zapłaty wyższej ceny sprzedaży. W przypadku zapłaty ceny jednorazowo – cena sprzedaży określona jest jako dwudziestokrotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży;

Natomiast w przypadku rozłożenia ceny na raty – cena sprzedaży określona jest jako dwudziestopięciokrotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży.

Sprzedaż nieruchomości poprzedzona jest obligatoryjnie sporządzeniem operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę majątkowego, którego powołuje właściciel w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Od wniosków operatu szacunkowego nie można się odwołać.

Decydując się na nabycie nieruchomości należy jeszcze pamiętać o poniesieniu kosztów notarialnych wynikających z konieczności zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Wnioski końcowe

Podsumowując, przedsiębiorca zainteresowany wykupem nieruchomości z użytkowania wieczystego powinien niezwłocznie złożyć wniosek do właściciela. Samo złożenie wniosku przed końcem sierpnia 2024 r. pozwoli na skorzystanie z omówionej procedury, albowiem termin ustawowy dotyczy zgłoszenia żądania wykupu, a nie samego zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.

Kancelaria Migała we Wrocławiu świadczy pomoc prawną z zakresu prawa nieruchomości, w tym pomaga przedsiębiorcą w przejściu przez administracyjną procedurę wykupu nieruchomości z użytkowania wieczystego i przeprowadzenie transakcji. W celu nawiązania współpracy i zlecenia poprowadzenia sprawy przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności proszę o kontakt.