+48 605 090 817
·
[email protected]
·
Pon - Pt 09:00-17:00

Kredyt złotówkowy i WIBOR – czyli roszczenia złotówkowiczów przeciwko bankom

Niespokojne czasu prowadzą do narastania nowych problemów społecznych i gospodarczych. Od dłuższego czasu wiele osób boryka się z problemami finansowymi będącymi pochodną wzrostu rat spłaty kredytów złotówkowych ze zmienną stopą oprocentowania ustalaną o wskaźnik WIBOR.

Pomoc państwa

Działania ustawodawcy w celu pomocy tzw. złotówkowiczom przynoszą ograniczone rezultaty, tak samo jak w przeszłości działania podejmowane w celu pomocy frankowiczom. Złotówkowicze muszą zatem brać sprawy we własne ręce (historia lubi się powtarzać). Kancelaria Migała we Wrocławiu na bieżąco monitoruje problemy złotówkowiczów i poddaje analizie tzw. umowy WIBOR-owe. 

Wady umów kredytu

W umowach kredytów frankowych i złotówkowych (WIBOR) występują pewne podobieństwa świadczące o ich wadliwości. W umowach kredytów złotówkowych nie informowano szczegółowo kredytobiorców o występujących ryzykach, a w szczególności o sposobie ustalania wskaźnika WIBOR. Dla przeciętnego kredytobiorcy wskaźnik WIBOR był nietransparentny i jednostronnie narzucany przez bank. Z czasem banki w umowach zaczęły zawierać klauzulę odsyłające do regulaminów ustalania wskaźnika WIBOR, co i tak nie wpływało na zrozumiałość umowy. Najistotniejsza jednak wada umów kredytów złotówkowych polega na dowolności banków w ustalaniu i stosowaniu wskaźnika WIBOR, w tym ustalenia mechanizmu wzrostu oprocentowania kredytu w zależności od wskaźnika mającego zastosowanie jedynie na rynku międzybankowym.

Orzecznictwo sądów

Orzecznictwo sądowe wykuwa się na bieżąco. Aktualnie nie można stwierdzić, że w sądach utarła się jednolita linia orzecznicza, tak jak to ma miejsce w sprawach frankowych. Niemniej pierwsze korzystne dla kredytobiorców rozstrzygnięcia w postaci postanowień o zabezpieczaniu roszczeń są już wydawane, vide orzeczenie Sądu Okręgowego w Katowicach z 3 listopada 2022 r. Kolejne pozwy będą zatem trafiać do sądów w całej Polsce.

Jeżeli zastanawiacie się nad zasadnością wytoczenia powództwa i chcielibyście zweryfikować Wasze umowy kredytu, to zapraszam do kontaktu z Kancelaria Migała we Wrocławiu. Jestem w stanie profesjonalnie pomóc Wam w sporze z bankiem. Na temat kredytów frankowych możecie przeczytać w tym miejscu.