+48 605 090 817
·
[email protected]
·
Pon - Pt 09:00-17:00

Kongres Firm Rodzinnych we Wrocławiu – czyli krótka relacja z ważnego wydarzenia dla przedsiębiorczości rodzinnej

Miło mi Was powitać na moim blogu. Pierwszy wpis to swoiste otwarcie dla całego przedsięwzięcia, które wiąże się z dużymi nadziejami i oczekiwaniami. Otwarcie postanowiłem rozpocząć od relacji ze znaczącego wydarzenia dla przedsiębiorstw rodzinnych jakim był Kongres Firm Rodzinnych we Wrocławiu, w którym miałem przyjemność uczestniczyć w dniu 7 czerwca 2022 r.

O kongresie

Kongres Firm Rodzinnych jest organizowany przez Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu przy współpracy z szeregiem partnerów publicznych i prywatnych. Kongres organizowany jest cyklicznie od kilku lat. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Odnowa od nowa” i miała charakter małego jubileuszu, albowiem był to już 5 kongres we Wrocławiu.

Kongres polega na zgromadzeniu przedstawicieli firm rodzinnych, a także specjalistów i praktyków biznesu w celu omówienia bieżących problemów i potrzeb sektora firm rodzinnych. Celem kongresu jest również promowanie przedsiębiorczości rodzinnej i wsparcie merytoryczne przedsiębiorców w ich wyzwaniach.

Jako adwokat, ale również przedsiębiorca, popieram idee kongresu promującego przedsiębiorczość rodzinną. Stąd mój udział w niniejszym wydarzeniu. Na kongresie omówiono aktualne trendy gospodarcze na rynku finansowym i pracowniczym, zależność sektora makro od mikro, zmiany podatkowe, a także kluczowe zagadnienie dla firm rodzinnych czyli sukcesję. 

Przedsiębiorcy o sukcesji

Ze szczególnym zainteresowaniem wysłuchałem głosu przedsiębiorców (sukcesorów) opowiadających o swoich doświadczeniach dotyczących przejmowania sterów w firmach rodzinnych. Prezentowane relacje wskazywały jak różne mogą być modele wdrażanej sukcesji. Przedstawiony został m.in. model przjęcie w całości firmy przez młode pokolenie przedsiębiorców, jak również model firmy polegający na sprzedaży firmy zewnętrznemu inwestorowi. Każda firma ma inne uwarunkowania biznesowe i rodzinne, co wymaga niewątpliwie indywidualnej oceny projektowanych zmian w firmie. Wszyscy jednak zgodzili się w tym, że kluczem do udanej sukcesji jest szczera rozmowa członków rodziny w celu wspólnego wypracowania planu na przyszłość firmy, a także ustalenia jakie priorytety życiowe mają poszczególni jej członkowie.

Promotor przedsiębiorczości rodzinnej

Kongres zakończył się wręczeniem nagród i wyróżnień dla osób związanych z przedsiębiorczością rodzinną. Główną nagrodę promotora przedsiębiorczośći rodzinnej otrzymał Henryk Orfinger (przedsiębiorca, współzałożyciel koncernu kosmetycznego Dr Irena Eris).

Pozwolę sobie sparafrazować stwierdzenie tegorocznego laureata nagrody promotora przedsiębiorczości rodzinnej Henryka Orfingera, który wskazał, że nikt z nas dokładnie nie wie co to jest sukcesja i cały czas jej się uczymy. Dla porównania w Europie zachodniej firmy mają nawet 300 letnią historię działalności. Polscy przedsiębiorcy mają zatem sporo do nadrobienia w tej materii. Laureat nagrody wskazał, że sukcesja to zatem najważniejsze zadanie jakie stoi przed przedsiębiorstwami rodzinnymi. Trafna uwaga nestora polskiej przedsiębiorczości uchwyciła istotę zagadnienia.

Zachęcam do lektury kolejnych wpisów, w których rozwinę zagadnienia sukcesji w firmach rodzinnych.